Władysław Jerzy Engel | Twój Bohater
Menu Zamknij

Władysław Jerzy Engel

Ur. 6 października 1952 we Włocławku – polski piłkarz, trener i działacz piłkarski.

W roku 1984 awansował z Hutnikiem Warszawa do II ligi, a w 1986 roku zdobył wicemistrzostwo Polski z warszawską Legią. Czternaście lat później jako dyrektor sportowy stworzył zespół Polonii Warszawa, który zdobył mistrzostwo, Superpuchar i Puchar kraju. Przez wiele lat pracował w klubach cypryjskich, gdzie zdobył wicemistrzostwo Cypru z Apollonem Limassol i Puchar Cypru z Apoelem Nicosia.

Od 2000 roku do 2002 roku był selekcjonerem reprezentacji Polski, z którą po szesnastu latach przerwy awansował do finałów mistrzostw świata w Korei i Japonii. Prowadzona przez niego reprezentacja do dzisiaj ma rekord 13 meczów z rzędu bez porażki. W eliminacjach do mistrzostw świata reprezentacja awansowała z nim jako pierwsza do finałów MŚ ze strefy europejskiej wyprzedzając między innymi Ukrainę i Norwegię.

W Polsce prowadził drużyny Polonii Warszawa, Polonii Bydgoszcz, RKS Błonie, Legia Warszawa i Wisła Kraków. W Polskim Związku Piłki Nożnej piastował – prócz funkcji selekcjonera – stanowiska Dyrektora Sportowego PZPN, Przewodniczącego Wydziału Szkolenia oraz Pełnomocnika Zarządu ds. Szkolenia.

Od 2006 roku jest wykładowcą na uczelniach w Polsce oraz w szkołach trenerów, korporacjach, bankach, przedsiębiorstwach w Polsce i zagranicą. Wykładał w Szwecji, Austrii, Cyprze i Białorusi w tematach tworzenia zespołów, tworzenia kultury sukcesu w klubie i biznesie, roli lidera w zespole, komunikacji w firmie, motywacji, pracy pod presją oraz o wizerunku top menedżera w sporcie i biznesie.

Od 2007 roku był członkiem komisji szkoleniowej UEFA, Development and Technical Assistance Committee oraz członek UEFA Technical Team. Z ramienia UEFA nadzorował powstanie i pracę Szkoły Trenerów na Cyprze oraz był obserwatorem i analitykiem meczów w finałach mistrzostw Europy 2008 i 2012 seniorów, 2009 i 2011 drużyn U-21, w 2015 roku drużyn U-17 oraz meczów Ligi Mistrzów i Ligi Europy 2017/2018.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wybitne osiągnięcia w sporcie polskim. W 2001 roku otrzymał tytuł Dżentelmena Roku oraz Człowieka Roku 2001, jak również wiele innych nagród i wyróżnień.

Jest ekspertem w meczach Reprezentacji Narodowych oraz Lidze Mistrzów w TVP oraz autorem czterech książek „Futbol na tak”, „Prosta gra”, „Nikt nie rodzi się mistrzem”, „Pierwsze polskie Euro”.

Zaangażowany w działalność charytatywną dla Turf Club Służewiec oraz w hodowlę koni wyścigowych pełnej krwi angielskiej.

MOTTO życiowe przejął od Sir Alexa Fergusona: „Menedżer nie przegrywa nigdy, tylko może mu zabraknąć czasu aby zwyciężyć.”

http://jerzyengel.pl/

error: Przepraszamy, materiał niedostępny.