Szymon Marciniak | Twój Bohater
Menu Zamknij

Szymon Marciniak

Aktualnie najbardziej ceniony polski arbiter piłkarski międzynarodowy prowadzący mecze w rozgrywkach Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ekstraklasie. Szymon Marciniak, jeden z najbardziej zapracowanych sędziów na świecie, zbliża się do rekordu sędziego Howarda Webba w liczbie poprowadzonych spotkań. Od 2015 jest sędzią klasy UEFA Elite.

Obiecujące początki i przebieg kariery Szymona Marciniaka w Polsce

Słynny arbiter pochodzi z Płocka. W wieku 21 lat ukończył kurs sędziowski i początkowo karierę arbitra starał się łączyć z amatorską grą w piłkę nożną. Cztery lata później profesjonalnie zajął się sędziowaniem. Swój pierwszy mecz w polskiej najwyższej lidze rozgrywek poprowadził w 2009 na boisku GKS Bełchatów. Od tamtej pory Szymon Marciniak sędziował w Ekstraklasie ponad 270 spotkań. W 2016 został wyznaczony na głównego arbitra finału Pucharu Polski, a rok później poprowadził spotkanie o Superpuchar. 

Szymon Marciniak – po szczeblach na sam szczyt, czyli dynamiczny rozwój kariery międzynarodowej

W 2011 Szymon Marciniak zadebiutował jako sędzia międzynarodowy podczas Mistrzostw Europy U-17. W tym samym roku poprowadził również pierwszy mecz kwalifikacji w Lidze Europy. W 2012 debiutował zarówno w Lidze Mistrzów, jak i w rozgrywkach FIFA, będąc arbitrem meczu eliminacyjnego Mistrzostw Świata 2014. W 2015 Szymon Marciniak został nominowany przez UEFA na sędziego głównego finałowego meczu w Mistrzostwach Europy U-21. Wkrótce potem znalazł się na liście sędziów Mistrzostw Europy 2016. Mianowano go sędzią technicznym meczu Superpucharu Europy w 2016, natomiast dwa lata później wyznaczono na sędziego głównego podczas Mistrzostw Świata 2018. Tym samym, Szymon Marciniak był pierwszym polskim sędzią na mundialu od 20 lat. W 2018 został mianowany sędzią technicznym finałowego meczu Ligii Europy, poprowadził także swój pierwszy finał w rozgrywkach klubowych o Superpuchar Europy.

error: Przepraszamy, materiał niedostępny.