Szymon Marciniak | Twój Bohater
Menu Zamknij

Szymon Marciniak

Najbardziej ceniony obecnie polski arbiter piłkarski prowadzący mecze w rozgrywkach Lidze Mistrzów, Lidze Europy i w Ekstraklasie. Sędzia międzynarodowy, a od 2015 sędzia klasy UEFA Elite.

Pochodzi z Płocka. W wieku 21 lat zrobił kurs sędziowski i początkowo karierę arbitra starał się łączyć z amatorską grą w piłkę nożną. Profesjonalnie sędziowaniem zajął się cztery lata później.

Swój pierwszy mecz w polskiej najwyższej lidze rozgrywkowej poprowadził w 2009 na boisku GKS Bełchatów. Od tamtej pory sędziował w Ekstraklasie ponad 270 spotkań. W 2016 został wyznaczony na głównego arbitra finału Pucharu Polski, a rok później poprowadził spotkanie o Superpuchar.

W 2011 zadebiutował podczas Mistrzostw Europy U-17 jako sędzia międzynarodowy, żeby w tym samym roku poprowadzić również pierwszy mecz kwalifikacji w Lidze Europy. W 2012 debiutował zarówno w Lidze Mistrzów, jak i w rozgrywkach FIFA, będąc arbitrem meczu eliminacyjnego Mistrzostw Świata 2014. W 2015 nominowany przez UEFA na sędziego głównego finałowego meczu w Mistrzostwach Europy U-21.  Wkrótce potem znalazł się na liście sędziów Mistrzostw Europy 2016. W 2016 został mianowany sędzią technicznym meczu Superpucharu Europy. A dwa lata później – wyznaczony na sędziego głównego podczas Mistrzostw Świata 2018. Tym samym był pierwszym polskim sędzią na mundialu od 20 lat. W 2018 został mianowany sędzią technicznym finałowego meczu Ligi Europy oraz poprowadził swój pierwszy finał w rozgrywkach klubowych – Superpuchar Europy.

Jeden z najbardziej zapracowanych sędziów na świecie zbliżający się do rekordu sędziego Howarda Webba w ilości poprowadzonych spotkań.

error: Przepraszamy, materiał niedostępny.