Robert Janowski | Twój Bohater
Menu Zamknij

Robert Janowski

Piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, prezenter telewizyjny i radiowy, lektor, pisarz.

Rockowe początki i rozwój kariery muzycznej i aktorskiej Roberta Janowskiego

W latach 80. Robert Janowski występował w kilku formacjach rockowych jak Sekcja Z., Zoo czy oddział zamknięty. Wtedy też skomponował do tekstów Jonasza Kofty muzykę do „Kompotu” – pierwszego polskiego rock-musicalu, wcielając się jednocześnie w postać głównego bohatera. Przełomem okazała się główna rola w kultowym „Metrze”, którą grał przez następnych 8 lat i z którą wystąpił również na Broadwayu. Robert Janowski brał udział w wielu produkcjach tandemu Józefowicz-Stokłosa wystawianych na scenie teatru Buffo. Współpracował również z takimi teatrami warszawskimi jak: Dramatyczny, Roma, Komedia, Rampa, Ateneum i Rozmaitości. Szeroka publiczność miała okazję zobaczyć go również w filmach, między innymi w „Porze na czarownice”, „Białym i czarnym” Piotra Łazarkiewicza, „Nocnym graffiti” Macieja Dutkiewicza oraz w serialach telewizyjnych, takich jak „Na dobre i na złe” (trzy sezony) czy „Na Wspólnej”.

Uwielbiany prowadzący popularnego teleturnieju “Jaka to melodia”

Robert Janowski jest wieloletnim prowadzącym najbardziej popularnego teleturnieju muzycznego “Jaka to melodia”, co zaowocowało zdobyciem pięciu nagród Wiktora i czterech Telekamer, w tym Złotej. Przyznano mu także tytuł Wokalisty Roku.

Autorska twórczość Roberta Janowskiego

Robert Janowski jest autorem tomiku poezji i prozy poetyckiej, jednak najważniejsza jest dla niego aktywność związana z nagrywaniem solowych płyt z autorskimi piosenkami oraz koncertowaniem. ”Mury Jerycha” czy „W nas i wokół nas” utrzymywały się na pierwszym miejscu listy przebojów Muzycznej Jedynki przez wiele miesięcy. Jego autorskie płyty pt. „Co mogę dać”, „Powietrze”, „Nieważkość” zostały nagrane z rozmachem i w doborowym towarzystwie. Nagrał także krążki „Skrzydła” ze ścieżkami filmowymi i teatralnymi oraz „SONG.PL” i „Osiemdziesiąte.PL” zawierające przeboje minionych lat. W przygotowaniu są kolejne pozycje książkowe i muzyczne. Robert Janowski ciągle nie powiedział ostatniego słowa.

error: Przepraszamy, materiał niedostępny.