Robert Janowski | Twój Bohater
Menu Zamknij

Robert Janowski

Piosenkarz, kompozytor, poeta, aktor, prezenter telewizyjny i radiowy, lektor, pisarz.

W latach 80tych występował w kilku formacjach rockowych, jak Sekcja Z., Zoo czy Oddział Zamknięty. Wtedy też skomponował do tekstów Jonasza Kofty muzykę do „Kompotu” – pierwszego polskiego rock-musicalu i wcielił się również w postać głównego bohatera.

Przełomem okazała się główna rola w kultowym „Metrze”, którą grał przez osiem lat i z którą wystąpił również na Broadwayu. Brał udział w wielu produkcjach tandemu Józefowicz – Stokłosa wystawianych na scenie teatru Buffo. Współpracował także z innym teatrami warszawskimi: Dramatycznym, Roma, Komedia, Rampa, Ateneum i Rozmaitości.

Szeroka publiczność miała okazję zobaczyć go również w filmach, między innymi w „Porze na czarownice”, „Białym i czarnym” Piotra Łazarkiewicza, „Nocnym Graffitti” Macieja Dutkiewicza oraz serialach telewizyjnych: w trzech sezonach „Na Dobre i na Złe”, czy w „Na Wspólnej”.

Wieloletni prowadzący najpopularniejszego teleturnieju muzycznego „Jaka To Melodia”, za co zdobył pięć nagród Wiktora i cztery Telekamery, w tym Złotą oraz tytułu wokalisty roku.

Jest autorem tomików poezji i prozy poetyckiej. Jednak najważniejsze są dla niego jego solowe płyty i koncerty, na których śpiewa autorskie piosenki. „Mury Jerycha” czy „W Nas i Wokół Nas” utrzymywały się na pierwszym miejscu liście przebojów Muzycznej Jedynki przez wiele miesięcy. Jego autorskie płyty „Co mogę dać”, „Powietrze”, Nieważkość” nagrywane były z rozmachem i w doborowym towarzystwie. Nagrał także krążki „Skrzydła” ze ścieżkami filmowymi i teatralnymi oraz „SONG.PL” oraz „Osiemdziesiąte.PL” z przebojami z minionych lat.

W przygotowaniu kolejne pozycje książkowe i muzyczne. Robert Janowski ciągle nie powiedział ostatniego słowa.

Po więcej informacji zajrzyj również na: https://www.robertjanowski.pl/

error: Przepraszamy, materiał niedostępny.