Książeczki na Święta
26 kwietnia 2021Kim jesteś Mikołaju?
26 kwietnia 2021Być może jesteście już umówieni na video rozmowę z Mikołajem. Formalności za Wami, teraz czekacie już na ten wyjątkowy dzień. Ale być może nadal zastanawiacie się, czy to dobry pomysł, a może video rozmowa z Mikołajem to zbyt emocjonujące wydarzenie dla Waszego dziecka? Czy nie będzie dla niego zbyt dużym stresem? Nie ma obawy. Rozmowa z Bohaterem wszystkich dzieci świata to przecież spełnienie marzeń. Spróbujemy jednak pomóc Wam dobrze przygotować się do tego spotkania tak, by mały rozmówca mógł czerpać z tej rozmowy jak najwięcej radości, żeby była to świąteczna zabawa, którą będziecie wszyscy długo i dobrze wspominać.
Z pewnością rozmowa z Mikołajem to sytuacja niecodzienna. Emocji będzie więc dużo. I nic w tym złego. To one sprawią, że te chwile zapadną Waszemu dziecku na długo w pamięć. Spróbujcie przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły Wam w czasie oczekiwania na prezenty. Była to mieszanina podniosłej radości i niepokoju. Wszystko to pobudzało wyobraźnię sprawiając, że to co zwykłe nabierało magii. Pierwsza gwiazda z oknem, panujący nastrój, smak potraw. Magia świąt zadziała i tym razem. Wasze dziecko będzie miało pewność, że Mikołaj zadzwonił właśnie do niego zamienić kilka słów z kimś dla siebie ważnym i wyjątkowym. To istotny przekaz płynący z tej sytuacji – Wasze dziecko jest wyjątkowe!
Żeby jednak stworzyć bezpieczne warunki do przeżywania tych mocnych wrażeń i uniknąć stresu możemy zadbać o kilka spraw. Po pierwsze sen – każdy rodzic dobrze wie co może się wydarzyć, kiedy dziecko jest niewyspane. Podenerwowanie, płacz, niepotrzebne nerwy – dzieci odczuwając zmęczenie nie potrafią jeszcze nazwać tego, co się z nimi dzieje lub dopiero się tego uczą. Wyrażają to tak, jak potrafią, spontanicznie. To my odczytujemy te znaki i wiemy, jak zaspokoić potrzeby dziecka. Umawiając video rozmowę przemyślcie więc dobrze w jakich godzinach wasze dziecko zwykle jest wypoczęte, kiedy chętnie podejmuje nowe wyzwania, bawi się, jest zarazem aktywne i spokojne. Może o poranku, po długim śnie? A może wczesnym popołudniem po spacerze, obiedzie i drzemce? Weźcie to pod uwagę, żeby uniknąć niepotrzebnych napięć. Jeśli planujecie rozmowę z Mikołajem na wigilijny wieczór, warto przewidzieć niezbyt późną godzinę, bo po wielu atrakcjach tego dnia dziecko szybko będzie zmęczone, niespokojne i zniecierpliwione. Pusty brzuszek również nie będzie naszym sprzymierzeńcem.
Kolejna rzecz, o którą możemy zadbać to atmosfera w czasie rozmowy. Wiadomo, że sama niezwykła sytuacja wywoła sporo emocji, lepiej więc ich nie wzmacniać, zapewnić spokojną, luźną atmosferę, żeby rozmowa z Mikołajem mogła toczyć się swobodnie. Spokój pozwoli też dziecku skoncentrować się i sformułować pytania do Mikołaja. Da czas i przestrzeń na nawiązanie znajomości, ośmielenie się i nabranie zaufania. Może być jednak tak, że syn, czy córka nie pozwolą wam odejść na krok, będą chcieli siedzieć na waszych kolanach, albo trzymać za rękę. Bądźcie z nimi w tej wyjątkowej chwili zapewniając poczucie bezpieczeństwa i dając wyraz swojemu zainteresowaniu tym, co przeżywa dziecko. Dzięki temu będzie to doświadczenie wspólne, które będziecie mogli wspominać, o którym warto będzie jeszcze nie raz porozmawiać. Bo z pewnością pozostaną jeszcze nie zadane pytania, albo pytania nowe. Może potem będzie można narysować Mikołaja, wysłać do niego list, albo pomyśleć o kolejnej rozmowie za rok.
To, co może sprzyjać pozytywnej atmosferze rozmowy z Mikołajem, to brak poczucia, że spotkanie z Mikołajem to kontrola grzeczności, weryfikacja tego, czy dziecko wystarczająco się starało w nauce, pomocy rodzicom czy innych dziedzinach życia. Święty Mikołaj to wzór bezinteresownego obdarowywania. Może więc warto zrezygnować z tradycyjnego zapytania: „czy są tu grzeczne dzieci”? Chyba, że Mikołaj będzie mógł dodać: „oczywiście, że są. Bo wszystkie dzieci są grzeczne, a kiedy chcą – brykają radośnie, bo mają do tego prawo”. Dobrze, jeśli ten wyjątkowy, świąteczny gość pozostanie osobą, która przychodzi tylko po to, by nieść dobro i radość, a nie by sprawdzać, czy dziecko spełnia czyjeś oczekiwania. Weźcie to pod uwagę już na etapie formalności. Przygotowując informacje o dziecku i wytyczne do rozmowy znajdźcie mocne strony dziecka, pomyślcie o czym pozytywnym może dziecku powiedzieć Mikołaj, żeby je wzmocnić i utwierdzić w poczuciu, że jest osobą ważną, wartościową, wyjątkową…
Radosnych Świąt!