Marcin Ryszka | Twój Bohater
Menu Zamknij

Marcin Ryszka

Urodzony 15 lipca 1990 r. w Czechowicach-Dziedzicach.

Pływak, piłkarz, inicjator, dziennikarz sportowy, prezes fundacji „Nie widząc przeszkód”. Wyróżniony w kategorii Sport / Zawodnicy/ Działacze w publikacji Integracji pt. „Lista Mocy. 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością”.

W wyniku choroby nie widzi od 5. roku życia. Jako dziecko bał się wody, ale dzięki dziadkowi nauczył się pływać jako 10-latek.

Studiował zarządzanie i marketing, zarządzanie personelem oraz kierunek – menedżer sportu na krakowskiej AGH i Uniwersytecie Jagiellońskim. Pływał w barwach AGH. Po zakończonej karierze pływackiej spełnia się w piłce nożnej osób niewidomych. Pracuje w fundacji „Nie Widząc Przeszkód” i na AGH, zajmując się dostosowaniami dla osób niewidomych. Jest również dziennikarzem w radiu sportowym „Weszło FM”.

Stoi za nim imponujący dorobek sportowy. Jako pływak reprezentował Polskę na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie w 2008 roku oraz w Londynie w 2012 roku. Jest trzykrotnym mistrzem świata osób niewidomych w pływaniu w Antalyi w 2011. W swej kolekcji posiada również kilka krążków z Mistrzostw Europy. Jest wielokrotnym mistrzem i rekordzistą Polski.

Obecnie jest kapitanem reprezentacji Polski oraz drużyny „Tyniecka Nie Widzę Przeszkód Kraków” w blind footballu, do którego w 2008 r. sprowadził pierwsze specjalne piłki z Brazylii. Pracuje na rozwój tej dyscypliny w naszym kraju. Jako reprezentant Polski w blind footballu brał udział w Mistrzostwach Europy w Anglii w 2015 r.

Propaguje sport osób z niepełnosprawnością, bo jest on jego największą pasją.  Jest pomysłodawcą i koordynatorem projektu „Pokażcie nas w Rio”, w ramach którego był ekspertem i komentatorem Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro, współpracując z Przemysławem Babiarzem.

Odpoczywa przy dobrym kryminale i filmie dokumentalnym. Chętnie spędza czas w gronie przyjaciół. Jest urodzonym optymistą.

Z wytrwałością godną podziwu podejmuje walkę zarówno z codziennością, jak i realizując się jako sportowiec. Inspiruje ludzi do działania i swoim przykładem wskazuje, że na przekór przeciwnościom losu można osiągnąć sukces.

error: Przepraszamy, materiał niedostępny.