Co, jeśli moje dziecko jest za duże na rozmowę z Mikołajem?
26 kwietnia 2021Przygotowania do rozmowy z Mikołajem
26 kwietnia 2021Oczekiwanie na Święta i odwiedziny Mikołaja to dla dzieci czas pełen emocji i napięcia. Myśli krążą wokół tej jednej jedynej chwili kiedy pod choinką pojawią się prezenty. W dzieciach budzą się też wątpliwości: czy Mikołaj zdąży na czas, czy przyjdzie? Oczekiwanie dłuży się, przed nami wciąż jeszcze kilka tygodni lub dni do tych ważnych wydarzeń. Co możemy zrobić, żeby pomóc dziecku przetrwać ten emocjonujący czas, jak możemy wykorzystać go, by wzmacniać więzi, pobudzać dziecięcą wyobraźnię, wprowadzać w świat tradycji i pomagać dziecku lepiej rozumieć to, co przeżywa? Dobrym rozwiązaniem będzie książka. Wspólna lektura świątecznej opowieści o Bożym Narodzeniu, Mikołaju, choince sprawi, że już przed świętami w naszym domu zagości ta niezwykła atmosfera magii, świąteczny czar.
Wybór odpowiedniej lektury zależy oczywiście od wieku dziecka, także od jego preferencji. Niektórzy mali czytelnicy lubią dłuższe historie, do których można wracać każdego wieczora, by uczynić ze wspólnego czytania rytuał i część świątecznych przygotowań. Najmłodsi z pewnością bardzo chętnie sięgną po książeczkę z serii o Basi, autorstwa Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Odnajdą w tej historyjce własne wątpliwości, dowiedzą się tego i owego o świątecznych zwyczajach, w bohaterce książki zyskają towarzyszkę świątecznych emocji.
Wiele dzieci zastanawia się, jak święty Mikołaj przygotowuje prezenty, gdzie mieszka, jak wygląda jego życie codzienne poza świątecznym wyzwaniem. Książeczek o samym Mikołaju nie brakuje. Jedną z nich jest kompendium mikołajowej wiedzy zatytułowane: „Jak pracuje święty Mikołaj” autorstwa Alana Snowa. Ze znanych serii także ta o Pettsonie i kocie Findusie porusza temat przedświątecznych przygotowań w tomiku zatytułowanym „Niezwykły Święty Mikołaj”.
Wiele dzieci ma wątpliwości, czy Mikołaj da sobie ze wszystkim radę, czy o niczym nie zapomni? Danuta Parlak w ilustrowanej przez Joannę Bartosik książeczce „O Mikołaju, który zgubił prezenty” opowiada taką właśnie, pełną napięcia historię.
Dzieciom, które lubią historie trzymające w napięciu polecić możemy książeczkę autorstwa Lotty Olsson „Wierzcie w Mikołaja”. Historia podzielona jest na dwadzieścia cztery rozdziały, stanowi rodzaj kalendarza adwentowego, który prowadzi dziecko dzień po dniu, poprzez czas oczekiwania aż do dnia Wigilii.
Pośród gwiazdkowych tytułów są oczywiście ponadczasowe hity – lektury obowiązkowe jak choćby „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa. To oczywiście nie jest propozycja dla najmłodszych, niemniej już dzieci we wczesnych klasach szkoły podstawowej są w stanie podążać za tą mądrą opowieścią czytaną przez mamę lub tatę. Poważną i zaawansowaną lekturą, która jednak może stanowić inspirację do przemyśleń i wspólnych rozmów, będzie adwentowa opowieść Josteina Gaardera „Tajemnica Bożego Narodzenia”. Główna bohaterka, wprost z handlowego centrum, wyrusza w pogoń za małym barankiem. Droga wiedzie do Betlejem. Do dziewczynki dołączają postaci znane z historii biblijnej. Książka Gaardera wprowadza dzieci w świat kultury i historii kultury. To ważne zadanie wychowawcze istotne na różnych etapach życia. Młodszym dzieciom polecić możemy przygotowaną przez Jarosława Mikołajewskiego opowieść „Święty Mikołaj” o niezwykłym życiu znanego biskupa. Tej historii wysłuchają chętnie już trzylatki.
Jak święta wyglądają w innych krajach? Jak inaczej można je spędzać? Tu dobrym przewodnikiem będą dla nas szwedzcy mistrzowie literatury dziecięcej. Świąteczna książeczka o dzieciach z Bullerbyn, czy fragmenty z książki o gromadce dzieci żyjących w malutkim przysiółku na końcu świata, przybliżą nam nieco szwedzkie zwyczaje świąteczne. To dobra okazja, żeby porozmawiać z dzieckiem o różnorodności, o tym, że na świątecznym stole mogą pojawiać się różne potrawy, że nie wszędzie choinka jest symbolem świąt a prezenty może przynosić aniołek, Dzieciątko, czy Gwiazdor. Można także wybrać się w wyobrażoną podróż do Australii i zastanowić się, jak przeżywa się święta na plaży. Inaczej święta spędzała także najbardziej niezwykła i twórcza dziewczynka wszechczasów – Pipi, która nie obawia się zaprosić całego miasteczka na świąteczny poczęstunek i tańce wokół choinki.
Klasyczną świąteczną lekturą jest, pełen uroku, choć już nieco archaicznie napisany „Dziadek do orzechów”. Wydanie z ilustracjami Jana Marcina Szancera z pewnością dzieci będą wielokrotnie przeglądać opowiadając sobie historię króla myszy, księżniczki Pirlipaty i dzielnego dziadka do orzechów.
Przygotowania do Świąt to dobry czas na wspólną lekturę. Bliskość towarzysząca czytaniu, wspólne doświadczenia i emocje pojawiające się podczas przygód przeżywanych w wyobraźni wzmacniają więzi między nami. Bożonarodzeniowe opowieści pomogą waszym dzieciom twórczo przetrwać czas oczekiwania, odpowiedzą na dręczące ich pytania, wywołają też nowe, które staną się okazją do rozmów o tym, co najważniejsze. Pośród świątecznych przygotowań i wielu obowiązków nie zapomnijmy o tych wspólnych, niezapomnianych chwilach.
Jeśli natomiast wolicie słuchać i w ten sposób pobudzać wyobraźnię maluchów lub wykorzystać czas spędzany w podróży – sięgnijcie po AUDIOBOOKI, jakie przygotowaliśmy dla Was razem z Audioteka.com. Są tam zarówno pozycje dla dzieci i młodzieży, nie zapomnieliśmy też o dorosłych. Wśród bestsellerów znajdziecie także świąteczne pozycje jak „Opowieść Wigilijna”. Wystarczy wejść na stronie www.twojbohater.pl do zakładki „Promocje”, zostawić swoje dane i gotowe! Będziecie na bieżąco z naszymi ofertami, a w dodatku umilicie sobie chłodne przedświąteczne popołudnia.
Miłej lektury!