Iga Baumgart-Witan | Twój Bohater
Menu Zamknij

Iga Baumgart-Witan

Polska lekkoatletka specjalizująca się w biegu na 400 metrów, reprezentuje Polskę w sztafecie 4 × 400 metrów. Dwukrotna olimpijka (Londyn i Rio de Janeiro), wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski, brązowa medalistka mistrzostw świata i mistrzyni Europy w sztafecie. Zawodniczka BKS Bydgoszcz.

Na swoim koncie ma już wiele znaczących osiągnięć. W 2017 podczas halowych mistrzostw Europy wywalczyła z koleżankami złoty medal w sztafecie 4 × 400 metrów, w tym samym roku sięgnęły jeszcze po srebro IAAF World Relays. Podczas mistrzostw świata w Londynie zdobyła z nimi brązowy medal w sztafecie 4 × 400 metrów. Dwa tygodnie później w Tajpej na uniwersjadzie pomogła wywalczyć złoty medal w biegu rozstawnym 4 × 400 metrów. 11 sierpnia 2018 na stadionie olimpijskim w Berlinie podczas Mistrzostw Europy biegnąc na drugiej zmianie sztafety 4 × 400 m zdobyła złoty medal (w biegu indywidualnym w finale zajęła 5. miejsce z czasem 51,24).

Jest medalistką mistrzostw Polski seniorów, ma w indywidualnym dorobku dwa złote, trzy srebrne i trzy brązowe medale.

Jej rekord życiowy: stadion – 51,12 (4. wynik w polskich tabelach historycznych), hala – 51,91 (2. wynik w historii polskiej lekkoatletyki w hali).

Żona bramkarza Andrzeja Witana, obecnie zawodnika Chojniczanki Chojnice. W 2019 została żołnierzem 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

-fot. Paweł Skraba

error: Przepraszamy, materiał niedostępny.