Andrzej Supron | Twój Bohater
Menu Zamknij

Andrzej Supron

Ikona sportu. Najwybitniejszy polski zapaśnik. Ur. 22 października 1952 na warszawskim Powiślu. 16-krotny medalista mistrzostw świata, Europy i igrzysk olimpijskich. Trener i sędzia zapaśniczy.

Jego ulubiona technika to rzut przez biodro, zwane „biodrem Suprona”. W wieku 17 lat otrzymał od późniejszego króla Szwecji Gustawa II puchar dla najlepszego technika. Po mistrzostwach świata w San Diego w 1979, w których wygrał wszystkie walki przed czasem, nie tracąc żadnego punktu, zyskał przydomek „Profesor zapasów”.

W ramach protestu w 2013 zwrócił Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu swój medal olimpijski z 1980. Otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, jest 10-krotnie odznaczony medalem Zasłużonego Mistrza Sportu.

Od 1998 komentuje wrestling, jest także założycielem dwóch organizacji DDW i TBW. Komentuje i prowadzi również gale MMA. Posiada fitness kluby ProActiv.

Bardzo aktywnie udziela się też społecznie. Jest założycielem Akademii Sportu Andrzeja Suprona i twórcą ogólnopolskiego programu Zapasy w Każdej Szkole. Bierze udział w kampanii społecznej Bezpieczeństwo w Sporcie Dzieci i Młodzieży. Ambasador akcji Stop Zwolnieniom z WF-u.

Człowiek renesansu. Gra w wielu filmach, prowadzi programy telewizyjne, uwielbia muzykę, śpiew i języki obce. Nadal jest bardzo aktywny fizycznie – przepada za grą w tenisa.

Szczęśliwy ojciec czwórki dzieci – Piotra, Agnieszki, Andrzeja i Pawła.

error: Przepraszamy, materiał niedostępny.